Sartlarineler.com

Akbank Bankamatik (ATM) Para Çekme Limiti Ne Kadar? – 2022 GÜNCEL

Akbank bankamatik para çekme limiti ne kadar? Akbank ATM üzerinden para çekmek istiyorsanız günlük olarak ne kadar para çekebileceğinizi yazımızdan inceleyebilirsiniz. Akbank kartlarına göre günlük para çekme limiti hakkında tabloyu da yazımızda hazırladık. Akbank bankamatik para çekme limiti tablosunu inceleyerek kartınıza göre para çekiminizi yapabilirsiniz.

Akbank günlük para çekme limiti, Akbank hesabı ve kartı olan kişilerin 24 saat içinde kendi hesaplarından çekebilecekleri maksimum para değerini ifade eder. Bu limit gerekli görüldüğü durumlarda arttırılabilir veya azaltılabilir özelliğe sahiptir. Akbank ATM’leri üzerinden çekilen paralar, bu limit doğrultusunda olduğu sürece kişilere ekstra bir masraf yansımayacaktır. Ancak belirlenmiş olan limitten fazla çekildiği zaman belirli oranlarda komisyon ödemesinin yapılması gereklidir. Bu ödeme, çeşitli kanallardan günlük para çekme limiti arttırma işlemi yapmamış herkesten tahsil edilir. Akbank müşterilerinin hesaplarından çekecekleri paralar için ekstra ödeme yapmamaları için bu limitin kendi hesaplarında ne kadar belirlendiğine mutlaka dikkat etmeli, günlük çekim işlemlerini de buna göre ayarlamalılardır.  

Akbank Para Çekme Limiti Nedir?

Akbank hesaplarının para çekme limitleri, günlük olarak belirlenen ve hesaba bağlı bir kart sahibi olan herkese uygulanan limitlerdir. Akbank para çekme limiti dendiği zaman Akbank kullanıcılarının akıllarına hesaplarındaki parayı çekebilmek için bir limit konduğu fikri gelir. Ancak durum böyle değildir. Akbank ve diğer tüm bankalar, müşterileri için ATM’lerinden para çekme limiti belirlerler. Bu limit doğrultusunda, her müşteri ATM’ler üzerinden para çekme hizmeti alabilsin diye bir sınır koyulur.

Akbank Bankamatik (ATM) Para Çekme Limiti

Akbank Bankamatik (ATM) Para Çekme Limiti

Akbank müşterileri, hesaplarında bu limitin üzerinde de para çekebilirler ancak çektikleri miktarlara bağlı olara bir komisyon ücreti ödemek zorundadırlar. Bu ücret ödemesini yapmak istemeyen Akbank müşterileri, fazla meblağlı para çekme işlemlerini şubelerden yapabilir ya da müşteri hizmetleri ile görüşmelerinden sonra günlük para çekme limitlerini yükseltebilirler. Bu sayede yaptıkları işlemlerde ücret ödemesi yapmamış olacaklardır. Para çekme limitleri, sadece Akbank’ta değil günümüzde hizmet veren tüm bankalar tarafından müşterilerine farklı rakamlar ile uygulanan işlemler arasındadır. Akbank müşterileri, kendi bankaları tarafından belirlenmiş olan limitleri tüm banka ATM’lerinde göreceklerdir. Kullandıkları ATM’nin ortak banka ATM’si olması da bu durum üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Ortak banka ATM kullanımı, sadece yapılan belirli işlemler için müşterilerinin herhangi bir ücret ödemesi yapmamasını sağlar. Para çekme durumu içinde para çekmek isteyen kişiler, hangi banka ATM’si üzerinden para çekme işlemi gerçekleştireceklerse, kendi bankalarının belirlemiş olduğu limiti aşamazlar. Yani, Akbank müşterileri Ziraat Bankası ATM’lerinden de kendileri için belirlenmiş günlük 5.000 TL üzerinde para çekme olanağına sahip değillerdir.

 

Akbank Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Akbank günlük para çekme limiti

Akbank günlük para çekme limiti

Bankalar, müşterilerinin günlük kullanımlarında çekebilecekleri bir miktar ücret belirlerler ve bunun adına Akbank günlük para çekme limiti adı verilir. Akbank, tüm vadesiz hesaplar için, kullanılan kart ve hesap türüne bağlı olarak müşterilerine farklı rakamlar sunar. Güncel olarak belirlenmiş olan Akbank günlük para çekme limitleri ise şöyle sıralanmıştır:

 • Akbank Kart: 5.000 TL + 5.000 TL
 • Akbank Kart 1e1: 10.000 TL + 5.000 TL
 • Akbank Kart Ek Kart: 2.000 TL+ 500 TL
 • Akbank Kart Business: 5.000 TL + 7.000 TL
 • Akbank Kart Private: 10.000 TL + 5.000 TL

Akbank müşterileri, bu kartlardan hangisine sahip olurlarsa olsunlar, acil olan ihtiyaçları için müşteri hizmetlerini aradıkları takdirde günlük para çekme limitleri, yetkili kişiler tarafından yükseltilecektir. Bir kez günlük para çekme limiti yükseltme işleminin yapılmasından sonra, aktif olarak o rakam kalacaktır. Yani, kişiler talep ettikleri zaman yeni belirlenmiş para çekme limiti ile beraber işlem yapma hakkına sahip olacaklardır. Yükseltilen limitin banka tarafından düşürülme veya kısıtlanma gibi bir durumu, hesap üzerinde şüpheli bir hareket olmadığı sürece olmayacaktır.

 

Akbank QR Kod ile Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Akbank ATM’lerinden para çekmek isteyen kişiler, bu işlemlerini genellikle hesap kartları ile yaparlar. Ancak bazen, kişilerin yanlarında kartları olmaz ve bu işlemin Akbank mobil uygulamasına tanımlanmış olan telefonlar üzerinden yapılması gerekir. Bu işleme QR Kod ile para çekme işlemi adı verilir. QR yani karekod yönteminde işlem yapmak isteyen kişilerin ATM’lerde belirmiş olan karekodu telefonlarındaki uygulamada okutmaları yeterlidir. Bu işlemin de kart ile para çekme gibi bir limiti mevcuttur ve Akbank karekod ile para çekme limiti adı verilir. Akbank tarafından güncel olarak belirlenmiş QR ile para çekme limiti her hesap için 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Akbank hesap kartları ile kişilere sunulmakta olan ek para çekme limiti ise QR ile para çekme için verilmemiştir. Her Akbank hesap sahibi, günlük maksimum 5.000 TL çekebilir ve bu limitte arttırılma gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak günlük herhangi bir hesap için hem QR hem de banka kartları ile para çekme işlemi uygulanabilir. Akbank bu duruma olanak sunar, bunun için kartı yanında olmasına rağmen daha fazla paraya ihtiyacı olan kişiler bu yöntemi de deneyebilirler.

Akbank Günlük Para Çekim Limiti Arttırma Nasıl Yapılır?

Akbank hesapları için günlük yani 24 saat için belirlenmiş olan para çekme limitleri, kullanıcıların taleplerine bağlı olarak arttırılabilir. Bu işleme Akbank günlük para çekme limiti arttırma adı verilir. Akbank günlük para çekme limitlerinin arttırılması, müşteri hizmetleri veya Akbank mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılabilir. Müşteri hizmetleri kanalı üzerinden para çekme limitinin arttırılması talep ediliyorsa, müşteri temsilcilerine bağlanılması ile beraber kolaylıkla işlem gerçekleştirilecektir. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden para çekme limitini arttırmak isteyen kişilerinse uygulamaya giriş yapmalarından sonra kart ayarlarına, daha sonra da günlük para çekme limiti arttırma adımına tıklamaları gereklidir. Bu işlemlerin onaylanması sayesinde, Akbank tarafından belirlenmiş günlük maksimum para çekme limiti artacaktır. Fakat her banka hesabı için belirlenen para çekme limitlerinin de bir sınırı vardır. Para çekme işlemleri, ATM’ler üzerinden yapıldığı sürece belirli bir kademeye kadar arttırılabilirler. Güncel rakamı 20.000 TL olan bu limitten daha fazla paraya ihtiyaç duyulduğu zamanlarda mutlaka Akbank şubelerine gidilmesi ve banka yetkililerinden paraların çekilmesi gerekecektir.

Akbank ATM Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Akbank müşterileri, Akbank ATM’leri üzerinden çekecekleri tutarlar için para ödemezler. Bu durum her bankanın kendi müşterilerine sunmuş olduğu imkanlardan biridir. Ancak bu durum da sınırsız değildir ve banka, ATM’leri üzerinden para çekecek müşterileri için de bir limit koymuştur. Bu maksimum limit, her 24 saatte bir yenilenir ve Akbank müşterilerine yeniden para çekme imkanı tanınır. Para çekme limitine ek olarak belirlenmiş bir ek para çekme limiti de her hesap için vardır. Bu ek para çekme limiti, hesapların ihtiyaçlarına bağlı olarak kullanabilecekleri ekstra bir limittir ve normal para çekme limiti gibi her 24 saatte bir yenilenme özelliğine sahiptir. Ancak hesap türlerine göre değişiklik gösteren Akbank ATM para çekme limiti, Akbank kartı kullanıcılarına göre de değişiklik gösterir. Her kart için Akbank ATM’lerinden çekilebilecek para limitleri de aynı değildir. Akbank klasik hesap kartının para çekme limiti 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Private kart haricindeki kartların para çekme limitleriyle daha düşük tutarlardadır. Ayrıca, kişiler hangi banka kartı türüne olursa olsunlar, hesaplarına çıkarttıkları ek kartların da para çekme limitleri daha düşük tutarlarda olacaktır. Müşteri hizmetleri üzerinden ek kartları için de ek limitlerini kullanma talimatı verebilirler ancak yine de toplam tutar, hesap kartları kadar yüksek olmayacaktır.

 

Akbank Para Çekme Referans Numarası Nedir?

Akbank Para Çekme Referans Numarası

Akbank Para Çekme Referans Numarası

Para çekme işlemlerinde referans numarası, kart kullanmadan yapılan işlemlerde banka müşterilerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan numaraya verilen isimdir. Günümüzde ATM’lerden para çekme veya yatırma esnasında eğer kartsız işlem yapılacaksa, kişilerin referans numaralarını kullanmaları zorunludur. Akbank üzerinden kartsız yapılacak işlemlere de Akbank para çekme referans numarası alımı zorunlu tutulmuştur. Referans numarası olmayan kişiler, ATM’lerden karekod okutarak işlem yapma hakkına sahip olmazlar. Para çekme referans numarasının kullanılamaması, hatalı olduğu uyarısının yapılması durumlarında ise öncelikli olarak internet bağlantısının olduğundan emin olunması gereklidir. İnternet kesintisi sebebiyle Akbank mobil bankacılık uygulamasına erişim kesilecek, bu durum da referans numarası kullanımı engelleyecektir. İnternet bağlantısının olmasından emin olunmasından sonra, en çok karşılaşılan durum sistem yoğunluğudur. Birkaç kez, yaklaşık 5 dakika aralıklar ile işlemin yenilenmesinden sonra sorunun çözülmesi gereklidir. Ancak bunun denenmesine rağmen de işlem sorunu çözülmemişse, kişilerin hesaplarında farklı bir durum söz konusu olabilir. Hesaplardaki sorunun ne olduğunun öğrenilebilmesi için müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmeli, sorunun tespiti net bir şekilde öğrenilmeli ve çözülmelidir.

Akbank Para Çekme Referans Numarası

Akbank Para Çekme Referans Numarası

Akbank Para Çekme Komisyon Oranı Ne Kadar?

Akbank ATM’leri dışında bir ATM üzerinden para çekilmek istendiği zamanlarda, Akbank müşterilerinin ödemeleri gereken belirli bir ücret olur. Bu ücretler, Akbank para çekme komisyon oranı üzerinden hesaplanır ve komisyon oranları düzenli olarak Akbank tarafından düzenlenir. Güncel olarak belirlenmiş ortak ATM komisyon oranı %1,4 olarak belirlenmiştir. Yurt dışı ATM’lerinden çekilecek olan paralara ise hesaplardan 45 TL komisyon ücreti uygulanır. Bu duruma ek olarak Akbank, kendi ATM’leri için de günlük olarak belirlemiş olduğu limitlerin aşılması durumunda müşterilerinin belirli ve daha düşük oranlarda bir komisyon alacaktır. Bu komisyonun alınmasının iki durumu mevcuttur. İlki, günlük para çekme limitinin arttırılma durumu mevcutken müşteri hizmetlerinin aranıp işlemlerin yapılmamasıdır. Yani, günlük 5.000 TL para çekme limiti olan Akbank kartı ile yapılacak işlemler için kart kullanıcılarına ekstra olarak 5.000 TL veya 3.000 TL gibi bir limit verilir. Müşteri hizmetleri ile kurulacak iletişimler sonunda ek para çekme limiti de ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Ancak müşteri hizmetlerinin bilgilendirilmemesi durumunda para çekme komisyonu Akbank kullanıcılarının Akbank ATM’leri üzerinden yaptıkları işlemler için de geçerli olacaktır. Bir diğer durum, ATM’ler için belirlenmiş olan ek para limitlerinin de kullanılmasıdır. Ekstra limitlerin de kullanılmasından sonra, Akbank şubeleri üzerinden yapılan işlemler haricinde, ortak veya Akbank ATM’leri üzerinden yapılan işlemler için yüzde olarak belirlenmiş masraflar kesilecektir.

 

Akbank Ortak ATM’ler Hangi Bankalarda Var?

Akbank ortak ATM’leri, 2021 yılında İş Bankası ile yapılan anlaşma sonucunda İş Bankası ve ING Bank olmuştur. Akbank para çekme ortak ATM’ler, belirli limitler üzerinden İş Bankası ve ING Bank ATM’leri olarak belirlenmiştir. Para çekme işleminin yanında pek çok işlem de ortak ATM’lerden belirli limitler ile yapılabilir. Ortak ATM’lerin tümü üzerinden para yatırma, bakiye sorma, kredi kartı borcu ödeme, kredi kartlı borç sorgulama, kredi kartlı limit sorgulama ve şifre işlemleri de yapılabilir. Para çekme işleminde olduğu gibi, tüm işlemler için de ortak ATM bankaları, kişilerin hesaplarından herhangi bir şekilde ücret tahsil etmeyecektir. Ancak ortak ATM olarak kullanılan bankaların da ATM’ler üzerinden yapılacak olan her işlem için belirlenmiş bir limitleri mevcuttur. Bu limitin aşılmasından sonra, ilgili banka da hesaplardan belirli bir ücret tahsil edebilir. Bankalardan kesilecek olan ücretlerin bilgileri, işlem yapma seçeneğinin seçilmesinden sonra, onay işleminden önce banka kullanıcılarına bildirilecektir. Onay verilmediği takdirde işlemler yapılamayacağı gibi hesaplardan herhangi bir ücret tahsili de olmayacaktır.

 

Akbank Bankamatikten Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Akbank müşterileri, Akbank ATM’lerinden taleplerine veya ihtiyaçlarına göre karekod kullanarak kolaylıkla para çekme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Akbank ATM kartsız para çekme işleminin gerçekleşebilmesi için izlenmesi gereken adımlar şöyle sıralanmıştır:

 • Akbank mobil bankacılık uygulamasına şifre ile giriş yapılır.
 • Uygulama girişinden sonra menü kısmından “Para çek/ Yatır” seçeneği seçilir.
 • Uygulama ekranı üzerinden ne kadar tutarda para çekilmek isteniyorsa, ilgili rakam yazılır.
 • Güvenlik amacı ile Akbank mobil bankacılık şifresi yeniden girilir.
 • Bu adımdan sonra, telefon uygulaması üzerinden telefonun kamerası açılır ve ATM’de görünen QR kodun telefona okutulması istenir.
 • QR kodun okutulmasından sonra, para çekme işlemi onaylanır. Onay verilmesinden sonra, kart ile para çekme işleminde olduğu gibi para çekme işlemi tamamlanacak ve ATM, parayı verecektir.

Kart kullanmadan Akbank hesaplarından para çekebilme işlemleri, sadece Akbank ATM’leri üzerinden yapılabilir. Akbank ile anlaşma yaparak ortak ATM olarak kullanılmaya başlanmış olan banka ATM’leri üzerinden kart olmadan işlem yapılmasına izin verilmez. Diğer bankalardan karekod okutarak işlem yapmak isteyen kişilerin ilgili bankanın müşterisi olma zorunluluğu vardır.

 

Akbank KMH Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Kredili mevduat hesabı yani KHM, banka hesaplarının artı limiti olarak bilinir. Aktif olarak kullanılmakta olan her banka hesabı için bir artı para limiti belirlenmiştir. Bu para limitinin kredi kartları ile bir ilgisi yoktur. Faiz hesaplaması kredi kartlarındaki gibi yapılmaz ve artı limitin kullanımı için ekstra bir karta ihtiyaç yoktur. Artı para limitini aktive etmiş herkes, banka tarafından belirlenmiş olan hesap limiti ile, talep ettiği tutarları kullanma hakkına sahiptir. Akbank kredili mevduat hesabından para çekme limiti, genellikle Akbank kartlarının para çekme limitleri ile aynıdır. Çünkü kredili mevduat hesaplarının limitleri, hesap hareketlerine bağlı olarak 1.000 TL ile 5.000 TL arasında değişir. Kredili mevduat hesabı limiti 1.000 TL olan kişiler, mevduat hesaplarından toplamda 1.000 TL para çekebilirler. Bu parayı aylık veya günlük olarak çekmelerinden sonra bir daha mevduat hesabı borçlarını ödeyene kadar para çekme olanakları olmaz.

Akbank KMH Para Çekme Faiz Oranı Ne Kadar?

Akbank KMH Para Çekme Faiz Oranı Ne Kadar?

Akbank KMH Para Çekme Faiz Oranı Ne Kadar?

Akbank kredili mevduat hesabı, kullanımından sonra faiz işleyen hesap türlerinden biridir. Akbank hesabı sahipleri, kullandıkları KMH tutarına bağlı olarak aylık ve yıllık olarak faiz ödemek durumundadırlar. Güncel olarak belirlenmiş Akbank kredili mevduat hesabı para çekme faiz oranı, aylık %1,73; yıllık ise %20,76’dır. Akbank tarafından belirlenmiş olan kredili mevduat hesaplarına göre, kullanılmış KMH limitleri için aylık olarak belirlenen ve işlenen faizler ile beraber borçların ödenmemesi durumunda, işleyecek faiz oranı günlük olarak işlemeye başlar. Bundan dolayı da Akbank üzerinden kullanılan kredi mevduat hesapları için mutlaka düzenli ödeme veya düzenli asgari ödemesinin yapılması önemlidir. Ödemelerin yapılmaması, öncelikli olarak faiz işlemesine neden olacaktır. Ancak 3 ay ödeme sağlanmaması durumunda Akbank, bankada başka hesapların bakiyelerinden tahsilat yapabilir veya hesapların kullanımına sınır koyabilir. Ödemelere devam edilmemesi, hesap sahiplerinin adlarına takip başlamasına neden olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akbank bankamatik günlük para çekme limiti NEO kart için 5000 TL'dir. NEO ek para çekme limiti olarak 2.000 TL şeklindedir.

Bankanın mobil uygulaması üzerinden ya da müşteri hizmetlerinden oldukça kolay bir şekilde yapılabilen limit arttırma işlemleri ile daha yüksek limitlerde nakit paralarınızı çekebilir ve ihtiyaçlarınızı zorlanmadan giderebilirsiniz.

Gün sonunda gece 12’ye doğru ATM’ye giderek aynı günün parasın çekebilir ve 12 geçtikten sonra da diğer günün parasını çekebilirsiniz.

Neoexi 26 kartıyla bankamatik üzerinden kişiler günlük 1.000 TL’ye kadar nakit para çekebilmektedirler.

Neoprivate kartıyla bankamatikten kişiler 2.000 TL’ye kadar nakit para çekebilirler.

Neo 1e1 kartı günlük çekme limiti 2.000 TL’dir.

Neo Business kart ile günlük 4.000 TL’ye kadar nakit çekme işlemleri yapılabilmektedir.

Akbank bankamatik günlük para çekme limiti NEO kart için 5000 TL'dir. NEO ek para çekme limiti olarak 2.000 TL şeklindedir.


Yorumlar